Čo si zbaliť a čo nie? Poradím Ti ako si zbaliť naozaj iba nutné veci tak, aby si sa zmestil do príručnej batožiny. Za predpokladu, že budeš absolvovať čo by len jednu trasu letecky, budeš potrebovať dodržať hmotnosť a rozmery príručnej batožiny. Rozmer aj hmotnosť príručnej batožiny si určuje každá letecká spoločnosť sama. Vždy si pri objednávke kukni aké majú podmienky. Tu som vybral niekoľko leteckých spoločností  a ich podmienky (platné pre rok 2017):

Ceny príručnej batožiny – Economy Class

Letecká spoločnosť Príručná batožina
Rayner Všetci cestujúci Ryanairu majú zdarma 2 príručné batožiny, jednu do 10 kg (max. rozmer : 55 cm x 40 cm x 20 cm) a jednu malú osobnú tašku do 5kg (max. rozmer: 35 cm x 20 cm x 20 cm). Poplatky za batožinu.
Wizz Pri cestovaní WIZZair si každá osoba môže priniesť na palubu jednu príručnú batožinu, ktorá je v cene letenky (max. rozmer: 42 cm x 32 cm x 25 cm). Letecká spoločnosť váhu neuvádza a rozhoduje len rozmer. Kalkulačka poplatkov za batožinu.
Airberlin Pri letenke JustFly môže mať príručná batožina maximálne 10kg (max. rozmer: 55 cm x 40 cm x 20 cm). Poplatky za batožinu.
Airfrance Jedna príručná batožina v cene letenky (max. rozmer: 55 cm x 35 cm x 25 cm) + 1 príslušenstvo (fotoaparát, notebook max. rozmer: 40 cm x 30 cm x 15 cm) v celkovej váhe 12kg. Poplatky za batožinu.
Swiss International Air Lines Jedna príručná batožina v cene letenky do hmotnosti 8kg (max. rozmer : 55 x 40 x 23 cm). Poplatky za batožinu.
NIKI alebo flyNiki Na palubu lietadla si môžeš vziať jeden kus príručnej batožiny, ktorá musí vážiť max. 8kg (max. rozmer : 55 cm x 40 cm x 23 cm) + 1 príslušenstvo do hmotnosti 2kg (fotoaparát, notebook max. rozmer: 40 cm x 30 cm x 10 cm) Poplatky za batožinu.

 

Čo si zbaliť na dovolenku je veľmi častým dopytom pri vyhľadávaní na Google. S výsledkami a informáciami som bol nespokojný :). Preto som sa rozhodol pripraviť  zoznam naozaj iba nutných vecí pri cestovaní na ľahko. 

Doklady

Nezabudni si vytlačiť kópiu leteniek z emailu a kópiu všetkých cestovných dokladov. Na cestách budeš potrebovať občiansky preukaz, pas (pas budeš potrebovať vždy pri cestách mimo Európy.), medzinárodný preukaz poistenca, vodičák ideálne aj medzinárodný (ak si budeš chcieť prenajať auto). Sken dokladov ti pomôže pri vybavovaní náhradného dokladu na konzuláte, ktorý ale platí iba pre návrat na Slovensko. Nezabudnúť na víza. Niektoré krajiny si ich vyžadujú pri pobyte alebo tranzite danou krajinou. Vybaviť si viete mnohé aj v predstihu na Slovensku.

Peniaze

Toto je dosť dôležitá záležitosť:). Ako hovorieva kamarát:

„Nemať peniaze ťa stojí peniaze“

Maj pri sebe určite menšiu hotovosť a platobnú alebo kreditnú kartu, ktorou môžeš platiť v cudzine. Ak potrebuješ vymeniť eurá za inú menu, urob tak v krajine kde cestuješ.  Ak cestuješ na dlhšie a do krajín, ktoré sú časté pochybnými transakciami, určite navštív svoju banku. Banke oznám kam cestuješ (ak ideš do exotickejších krajín), na ako dlho a nastav si denné limity pre výber z bankomatu a online platby. Ak banke oznámiš, že sa v danom čase budeš nachádzať napríklad v Thajsku, nezablokuje ti banka pri tvojich platbách kartu. Banka sa snaží vklady klientov chrániť a pri neštandardných výberoch/platbách v cudzej krajiny zvykne kartový účet z bezpečnostných dôvodov zablokovať. Ak by si o tejto situácii nevedel, tvoje cestovanie sa skomplikuje. Zisti si v banke ako sa im môžeš v prípade potreby z danej krajiny dovolať. Môžno budeš potrebovať jednorázovo zvýšiť denný limit alebo zablokovať kartu. Pred návratom alebo opustením krajiny sa zbav tamojšej hotovosti. Na Slovensku ti nezoberú a nezmenia ani srbské dináre, ani thajské bahty či inú exotickú menu. Nepochodíš ani v Národnej banke Slovenska.

Oblečenie

Ak cestuješ do krajín kde je teplo/leto a len na pár dní (alebo 1.mesiac) stačia ti dvoje tričká, kraťasy s opaskom, ponožky, spodné prádlo (vrátane tých na sebe a jedny ľahké botasky). Ak nemáš doma pohodlné šľapky, kúp si ich až tam (obchody sú predsa všade a môžeš ich kúpiť aj lacnejšie ako u nás). Pri cestovaní z chladnejšieho prostredia do teplejšieho je vhodné mať na sebe mikinu, ktorú si po prílete do cieľovej destinácie zbalíš do ruksaka. Ja sa balím do stredne veľkého ruksaka, ktorý bežne používam na notebook. Slnečné okuliare, šatku či klobúk si môžeš kúpiť v cieľovej destinácií a zároveň ti ostane aj akýmsi suvenírom a spomienkou. Ver, že ak ti bude čokoľvek pri cestovaní chýbať môžeš si to kúpiť. Ak sa ti zašpiní tričko operieš si ho a dáš si na seba druhé. Aj inde existujú čistiarne :). V Thajsku ich bolo mrte a za pár bachtov ich máš na druhý deň čisté. Ak chceš môžeš si zbaliť pršiplášť ale opäť ak pricestuješ do krajiny, vieš si ho kúpiť aj tam ak bude treba.

Ak vyberáš oblečenie, kupuj ľahké a skladné. Napríklad táto skladná a hlavne funkčná bundu alebo rýchloschnúci uterák.

Lieky

Samozrejme si zbaľ lieky, ktoré musíš užívať (alergia, astma,…). Doplňujúce liečiva by som odporúčal nasledovne: tabletky proti bolesti (také, ktoré vieš, že ti zaberajú),  Endiex alebo čierne uhlie ak ťa začne skrúcať. V každej krajne, hlavne mimo EU majú iné zvyklosti a spôsob prípravy jedla. Aj konzumácia exotického ovocia, ktoré bežne nejež, môže viesť k ťažkostiam. Hnačky pri cestovaní nie sú zväčša spôsobené zlým jedlom. Ale práve rôzne druhy baktérií na ktoré nie sú tvoje črevá zvyknuté. Jednoducho nie si aklimatizovaní. Ak ťa ale takzvaná cestovná hnačka neprejde do 4-5 dní alebo nezačneš pociťovať zlepšenie navštív miestneho lekára. Ak je v nej krv, v tom prípade nejde o hnačku ale o vážnejšie ochorenie a je potrebné vyhľadať ihneď lekára. Nezabudni zbaliť obväz, náplasti a malé balenie vlhčených obrúskov. Nožnice či iné ostré predmety, tekutiny a horľaviny je brať na palubu lietadla zakázané – inak povedané neprejdeš kontrolou. Opaľovací krém alebo sprej po opaľovaní si kúpiš tam (malé 100ml balenie by ti na dlhší pobyt aj tak nestačilo). Tekutiny nad 100ml budú pri kontrole vyradené a na palubu si ich nemôžeš vziať.

Elektronika

Aj keď pri cestovaní, nebudeš chcieť pracovať ale oddychovať a spoznávať, smartfón sa ti na cestách hodí. Vieš si vybaviť rezervácie, zaplatiť za služby online, je v ňom navigácia, translator ale aj kompas, poznámky a foťák/kamera v jednom. Možno budeš chcieť len tak počúvať svoju hudbu (slúchadla).  Jednoducho ho musíš mať.  Prináša to ale svoje riziká, ktoré treba podstúpiť: krádež, zabudnutie, rozbitie a vybitie batérie. Ak si odmyslím prvé tri riziká a fakt, že má mobil aj tvoj kamarát, hodí sa ti do ruksaka ešte solárny panel (1360 g – Aukey Solar Charger 42 W, 4 porty 5 V / 2.4 A) alebo powerbanka, prípadne všetko v jednom. Dobré je mať aj nabíjačku, nikdy nevieš kedy a komu sa hodí. Možno si náročný a neuspokojíš sa s foťákom v mobile. V takom prípade si nezabudni svoj obľúbený foťák na cesty. Ak si fanda do selfie foto, tak selfie tyč by nemala chýbať. Niekomu možno postačí mini statív. Ak si vlastník kamery a venuješ sa video produkcií alebo si potrpíš na kvalitné zábery mal by si kameru pribaliť. Ale popravde, dnes ti už pekné zábery vyhotový aj iPhone alebo bezzrkadlovka. 

Príslušenstvo

Ak máš zaplatené ubytovanie, nepotrebuješ už nič extra. Ak cestuješ bez presného plánu a plánuješ spať niekedy v hotely a inokedy za slnečného počasia vonku pod holím nebom, potrebuješ spacák. Ideálne ľahký a určený do letných teplôt (do 600g – Cyklo Micro +2). Vhodným príslušenstvom je aj vodeodolné vreco. V prípade nepriazni počasia doň schováš doklady, mobil alebo aj tričko. Ak sa chceš cítiť viac komfortne môžeš si zbaliť aj holiaci strojček (nie elektrický). Zatiaľ som s ním vždy cez kontrolu prešiel. Ako rezervu na prežitie odporúčam zobrať špagát alebo taktický narámok upletený z PARACORD lanka. Papierové vreckovky či už v prípade sennej nádchy alebo len tak na utretie (jedno malé balenie stačí). Textilná lepiaca páska. Je možné, že ju vôbec nepoužiješ ale už sa mi osvedčila. Ak bude predpoklad, že bude aj daždivé počasie použi pred balením na všetok textil impregnačný sprej. Aby som nezabudol na nežné pohlavie: hrebeň, rúž, a záležitosti, ktoré potrebuješ aby si sa cítila komfortne.

A to je naozaj všetko čo potrebuješ alebo by si mohol/mohla potrebovať ak sa chceš zbaliť na ľahko :). Ak necestuješ sám, viete si niektoré položky rozdeliť. Šťastnú cestu.

[/fusion_text]Ako sa zbaliť na dovolenku[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]