Rozhodol som sa preskúmať časť Kalábrie a pomôcť vám objaviť krásu tohto zabudnutého regiónu.

Letenka z Krakova do Lamezia Terme a späť ma stála 38 EUR. Ak chceš ale vedieť kde a ako hľadať lacné letenky, určite navštív tento článok.

S kamarátom sme sa rozhodli, že najskôr pozrieme provinciu Reggio Calabria a našu cestu zakončíme v provincii Vibo. Cesta trvala týždeň a nižšie opisujem pohľad miest, ktoré sme navštívili.

Najrýchlejší presun z Lamezie na juh Kalábrie do Reggio Calabria je vlakom (Letisko > Stanica Lamezia 1,50 EUR; Stanica Lamezia > Reggio Calabria 18 EUR). Železničná infraštruktúra je rovnako ako v severnom Taliansku, tak aj v tomto regióne výborná a pohodlná.

„Najkrajší kilometer v Taliansku“

Reggio Calabria

je najväčšie mesto regiónu (hlavné mesto Kalábrie je Catanzaro). Zároveň je hlavným spojením Kalábrie s neďalekou Sicíliou. Trajektom sa môžeš prepraviť za 40 minút do Messiny. Sicília je prekvapivo blízko, len 3 km cez minimálny bod úžiny. Cez úžinu Messiny môžeš za pekného počasia stráviť chvíľku pohľadom na Etnu a na hory Sicílie (ideálny čas skôr na jeseň). Hlavným lákadlom Reggio je nepochybne jeho „lungomare“, priestranná promenáda pozdĺž nábrežia, o ktorej vraj básnik Gabrielle D’Annunzio písal ako o najkrajšom kilometri v Taliansku. Priamo pod promenádov vedie železnica. Úseky pláže sú malebné, ale kamenisté a podniky či kaviarne pozdĺž pobrežia – bližšie k pláži sú otvorené len v letnej sezóne. Ale aj napriek tomu tu po celý rok nájdeš pozdĺž hlavných ulíc veľa miest na občerstvenie, barov a gelaterii. Hlavná nákupná ulica v Reggio Calabria je Corso Garibaldi, ktorá je kúsok vyššie a z kopca vedie paralelne až k moru. Určite choď aj po tejto dlhej ulici a vychutnaj si výhľad na ulicu smerom k pobrežiu. Ďalšou zastávkou po Reggio bolo mestečko Scilla.

Reggio Calabria nabrezie promenadaFoto: © Peter Miškus

Scilla

je malebné staré mestečko s veľkolepým výhľadom na Tyrhénske more. Je to tradičná rybárska dedina a je domovom prekrásneho úseku pláže a impozantného zámku posadeného na skalnom útese, pričom zvyšok mesta sa tiahne na svahu nad ním. Jej stará rybárska oblasť, ktorá vyčnieva priamo na pobreží zo severnej strany zámku, je dokonca nazývaná aj ako najkrajšia dedinka v Kalábrii. Krásnych dediniek je tam ale podstatne viac. Ak budeš prechádzať po uličkách cez túto oblasť, môžete občas vidieť cez uličky medzi domami na more.

Hrad Ruffo je krásnym miestom. Nachádza sa na skalnom útese a je zaujímavým miestom s výhľadom na Messinu na Sicílii, ale aj na pobrežie s majákom v Capo Vaticano. Vyskúšať môžeš aj ďalekohľady a preskúmať tak mesto a pobrežnú oblasť. Za jasného dňa určite oceníš aj nádherný výhľad na more, Sicíliu a Liparské ostrovy. Z Castello Ruffo uvidíš aj celú pláž a jej čisté more.

Scilla Callabria - KalabriaFoto: © Peter Miškus

Tropea

Azda najobľúbenejší pohľad, ktorý poznáš keď vyhľadávaš Kalábriu. Takzvaná neobjavená perla Talianska s panoramatickými pohľadmi. Práve tá fotografia z terasy na skale s kostolom Santa Maria dell’Isola s časťou priľahlej pláže má presvedčila, že túto časť Kalábrie musím navštíviť. A to neubehol ani mesiac a bol som tam. Fotografia je zhotovená dronom ale podobný záber sa ti naskytne aj zo spomínanej terasy na skale.

Kostol v TropeaFoto: © Peter Miškus

Kostol na skale je nielen krásny a mimoriadne charakteristický prvok krajiny. Tento malý nenápadný chrám mal veľmi zaujímavú históriu. Nie je presne známe, kedy bol postavený ale prvá zmienka o ňom sa objavuje už v roku 1066. Do roku 1783 bol kostol umiestnený na ostrove, ktorý po zemetrasení zmenil formu, v ktorej ho vidíme dnes. Kostol je skromný, ale pôsobivý. Obzvlášť na mňa zapôsobila malá záhrada, kde si určite vychutnáš nádherný výhľad na Tropeu.

Ak pobudneš v Kalábrii dlhšie ako ja, určite vybehni na celodenný výlet loďou. Severne od Sicílie v Tyrhenskom mori je roztrúsená skupinka siedmych ostrovov, ktoré poznáme pod názvom Liparské ostrovy. Ten najznámejší je Stromboli. Stromboli má dodnes aktívnu sopku, ktorá ti každých cca 20 minút ukáže svoje predstavenie. Počas tohto výletu zažiješ kúpanie na krásnych plážach s typickým čierným pieskom. Dostaneš sa tam loďou z Tropei ale aj z Reggio Calabria. 

Máj 2018
Cestovateľ: Peter Miškus