S mojím dronom lietam rád a často a mnohé zábery chcem zachytiť práve z ciest. Z cestovania po svete už iste vieš, že na palubu lietadla nemôžeš zobrať hocičo. Pri pohľade na drona a jeho lopatky sa mi naskytla otázka, či ho vôbec môžem v príručnej batožine prepravovať a zobrať na palubu lietadla.

Dron sa skladá s niekoľko častí, ktoré je možné rozložiť. Niektoré profesionálne drony majú časti, ktoré sú po rozložení aj ostré. Vpodmienkach leteckých spoločnosti je presne uvedené aké predmety a ich veľkosť sú povolené a ktoré predmety nemôžeš zobrať na palubu lietadla v žiadnom prípade. Mnohé informácie sú dostupné na stránkach leteckých spoločností alebo stránkach letísk. O preprave dronov v príručnej batožine sa štandardne nedozvieš.

Spýtal som sa priamo letiska, či je možné zobrať do lietadla v príručnej batožine drona. Centrálna informačná služba letiska v Bratislave má informovala, že “áno, je to možné.  Pri kontrole treba ale dron samostatne vyložiť aj s batériami do prepravky”.  Takže s kľudom si ho pribal na cestu.

Aj keď mám drona spratného (Mavic Air), nedáš nič za to, ak sa spýtaš pri plánovaní cesty konkrétneho letiska. Napíš im kľudne aký model máš. Podmienky prepravy príručnej batožiny sa môžu samozrejme zmeniť. Zatiaľ si cestovanie užívaj a nech sú zábery z drona jednou z príjemných zdrojov spomienok. Ja som letel s dronom do Kalábrie.

Dron do lietadla