Recenzia: Solárna nabíjačka Aukey 21W

Otestoval som solárnu nabíjačku, ktorá sa hodí nielen na dlhé cesty ale aj kempovanie, turistiku, pikniky a ďalšie outdoorové aktivity. Prekvapilo ma veľmi kvalitné prevedenie a hlavne výkon. Výstup dvoch USB postačuje na napájanie dvoch zariadení súčastne, kde jedným môže byť smartfón a ďalším iné príslušenstvo ako je powerbanka či tablet.

Testoval som za pekného slnečného počasia, počas obeda a potom aj pred západom slnka. Nabíjanie funguje aj pri menšom svite alebo ak svieti slnko aspoň na dva solárne panely. Pri menšej skúške s oblačnosťou ma prekvapilo, že nabíjanie fungovalo, aj keď nabíjalo pomalšie. Pomocou USB multimetra si vieš odmerať aj prúd akým sa nabíja tvoje zariadenie.

Na fotke  vidieť rozložený panel a ruksak s ktorým zvyknem cestovať kamkoľvek. Tento rok to bola Sicília a solárny panel sa využíval pomerne často. Hlavne ak používate pri cestách navigáciu, spotreba je vysoká.

Nabíjanie smartfónu trvá v závislosti od kapacity batérie. Pre iPhone 6 a Huawei P8 Lite platilo: 10 minút nabíjania = +10%. Čo je skvelé.

Konverzná účinnosť slnečnej energie na elektrinu je 23,5%. Tie najvýkonnejšie majú 34,5 percentnú účinnosť (máj 2016)

Dva výstupy po 5V a 2A ti budú bohate stačiť. Zvažoval som väčšie (42W) a so štyrmi výstupmi a ale pri väčšom je samozrejme aj solárna nabíjačka ťažšia čo sa odrazí aj pri váhe. Hoci solárna nabíjačka nie je fanúšik dažďa, je vodotesná (okrem USB portu). Panel obsahuje aj oteruvzdornú vrstvu (PET). Váha solárnej nabíjačky je 862 g. Solárnu nabíjačku môžete vďaka dvom postranným podperám na zadnej strane postaviť v požadovanom náklone. Súčasťou balenia je aj sada karabiniek (6ks) na uchytenie o ruksak, stan, zábradlie balkóna, strom či strešný nosič. 

USB porty by mohli byť o niečo dostupnejšie, ale to že sú schované ma svoj význam a sú tak chránené pred prachom alebo vodou.

Solárna nabíjačka splnila moje očakávania, a preto dostala aj moje odporúčanie.