Ryanair zaviedol nové obmedzenia pre online check-in. To znamená, že ak cestuješ na dovolenku dlhšiu ako tri dni a nemáš zaplatenú rezerváciu miesta, nemusíš sa vrátiť domov bez dodatočných poplatkov. Znamená to, že budeš musieť pristupovať k internetu na dovolenke, čo nemusí byť v zahraničí vždy jednoduché alebo zaplatiíš dodatočný poplatok.

Môžeš si ale zaplatiť rezerváciu sedadla už pri kúpe letenky, a to ti umožňuje vykonať online chek-in počas väčšieho časového okna – od 60 dní do dvoch hodín pred plánovaným časom odletu.

Nové pravidlá platia len pre cestujúcich, ktorí sa rozhodnú cestovať bez rezervácie miesta. Ak sa rozhodneš vykonať online chek-in bez tvojho obľúbeného miesta, môžeš tak urobiť bezplatne od 48 hodín do dvoch hodín pred odletom. Vyplniť dodatočné údaje a potvrdiš letenku online. Miesto ti systém náhodne pridelí.

Aké sú poplatky?

Na letisku pred odletom sa sa môžeš preukázať letenkou s čiarovým kódom aj s mobilu ale pre menej technicky vybavené letiská ti odporúčam papierovú verziu, ktorú môžu pracovníci vyžadovať. Bez nej môžu pýtať poplatok 20 EUR. Ak prídeš na letisko bez online check-inu, za vydanie palubného lístka zaplatíš 55 EUR.

 

Ryanair rušenie letov

Foto: Peter Miškus

Ryanair je irský nízkonákladový letecký dopravca so sídlom v Dubline. V roku 2016 spoločnosť Ryanair bola najväčším leteckým dopravcom v preprave cestujúcich v Európe, prepravil 117 miliónov cestujúcich. Destinácie Ryanair sa nachádzajú predovšetkým v Európe, ďalej v Afrike (Maroko) a na strednom východe (Izrael). Výkonným riaditeľom spoločnosti je Michael O’Leary. Spoločnosť je pomenovaná podľa irského podnikateľa Tonyho Ryana.

Stratégia spoločnosti je založená na najnižších cenách letov. Spoločnosť sa snaží čo najviac ušetriť, od letiská žiada čo najnižšie poplatky, používa jeden typ lietadla, ak je to možné, využíva letiská na okrajoch alebo mimo cieľových miest.

Najväčším konkurentom tejto leteckej spoločnosti je anglický easyJet.

Európska komisia schválila prevzatie rakúskej leteckej spoločnosti Laudamotion írskymi aerolíniami Ryanair. Európska komisia to oznámila s tým, že súhlas dala bez stanovenia dodatočných podmienok. „Európska komisia dospela k záveru, že transakcia nepovedie k ohrozeniu konkurenčného prostredia,“ uviedla EK v oficiálnom vyhlásení.