Starobylý palác navštívy denne až 50 000 turistov. Zahraniční turisti zaplatia za návštevu paláca vsupné 1 000 rupií (12,50 Eur), zatiaľ čo občania krajín SAARC a BIMSEC (vrátane Bangladéša a Srí Lanky) zaplatia 530 rupií (6,60 Eur). Indickí návštevníci zaplatia 40 rupií (0,50 Eur). Práve preto tieto relatívne nízke ceny priťahujú návštevníkov v obrovských množstvách. Zavádzajú tak trojhodinový limit pre návštevníkov v snahe bojovať proti pretrvávajúcim problémom s množstvom turistov.

Navštevníci mladší ako pätnásť rokov vstupné neplatia, aby sa dostali do Taj Mahalu (Slovensky Tádž Mahal). Budú aj naďalej vyňatí z poplatku, ale ostatní návštevníci budú musieť zaplatiť viac, ak predĺžia svoju trojhodinovú návštevu.

Vedúci archeológ B’Havan Vikram – archeológ starobylej stavby, povedal pre Sky News: „Rozhodli sme sa, že tri hodiny sú pre turistov dosť na to, aby mohli Taj mahal vidieť, dokonca aj pri pokojnom tempe. Budeme to sledovať celé mesiace v silných aj slabších ročných obdobiach a potom sa budeme rozprávať o zlepšení dopadov.“ Dodal, že ak sa tento krok ukáže ako úspešný, nebude potrebné zaviesť limit na celkový počet návštevníkov.

Tadž Mahal

Minulý rok bol Taj Mahal (400-ročná stavba) dokonca vyňatý z propagačnej brožúry. Taj Mahal postavil moslimský mughalský cisár Shah Jahan na pamiatku svojej manželky Mumtaz Mahal. Indická stavba je jednou z mnohých na svete, ktorá sa v poslednom čase pokúša bojovať proti preplneniu. Vďaka popularite Game of Thrones chorvátske pobrežné mesto Dubrovník bojovalo s obrovským návalom turistov a oznámilo v auguste minulého roka svoje plány obmedziť počet návštevníkov na 4 000 na deň. A to prišlo po tom, čo bolo toto stredoveké mesto varované, že jeho štatút UNESCO je ohrozené.