Grécky ostrov Zante ako mu hovoria miestní, je tretí najväčší ostrov v Iónskom mori. Leží v najjužnejšej časti súostrovia pri Peloponéze. Za krátko som si tento ostrov zamiloval a patrí do TOP 5, ktoré som navštívil.

Kedy cestovať?

Cestovanie doporučujem v septembri. Nie len preto, že by bolo more vyhriate ale nebudú vás rušiť početné rodiny s deťmi. Pri výbere letu sa snažte vyhnúť príletov vo večerných hodinách.

Kúsok histórie

V hystorii patril Zakynthos medzi najkultúrnejšie centrum vtedajšieho Grécka.

  • Turci si nikdy ostrov nepodmanili.
  • V roku 1953 zasiahlo ostrov ničivé zemetrasenie.
  • Teraz tu žije 42 000 obyvateľov z toho 10 tisíc v hlavnom meste.
  • Z ostrova pochádza slávny hudobný skladateľ, autor gréckej hymny, Dionysos Solomos.

Čo musíš vedieť a vidieť

V prístave hlavného mesta upúta tvoju pozornosť vež kostola svätého Dionýza a na svahu je vidieť zbytky starej benatskej pevnosti. Benátske stavby teda talianskeho štýlu tu najdeš viacej, predovšetkým vďaka niekoľkostoročnému obdobiu, kedy práve Benátčania vládli ostrovu.

Vďaka svojej prírode je ostrov obľúbenou lokalitou. Erózia a pohyby pôdy v dávných dobách sa postaraly o rozmanitý charakter krajiny. Najvyššou horou na severe je Vrachionas (má cez 750 metrov) zatiaľ co východ je úrodnou nížinou. Všadeprítomná zeleň, kvety, tyrkysové more, piesočnaté pláže, potápanie, plávanie v tajomných jaskyniach, horské pešie túry, prítomnosť vzácnych korytnačiek Caretta Caretta a množstvo pamiatok… To je len malí kúsok z toho čo ťa čaká pri návšteve tohto krásneho ostrova.

Počasie by ťa nemalo sklamať, je to najslnečnejší ostrov nielen z celej oblasti ale aj z celého grécka. Klíma je tu považovaná ako stredomorská. Leto je tu teplé a suché, zimy mierne a daždivé, čo dáva ostrovu bohatú úrodnosť. Darí sa tu mnohým rastlinám. Určite ochutnaj produkty ako olivy, pistácie, mandle, hroznové víno, uzo,…

Na ostrove Zakynthos sa nachádza množstvo nádherných pláží. Pláž Navagio (Navajo) je považovaná za najkrajšiu pláž Európy. Môžem to len potvrdiť je krásna.

Ďalšie známe pláže ostrova sú napríklad, Gerakas, Kalamaki, Laganas, či pláž Banana, ktorú si obľúbia najmä milovníci vodných športov. My sme navštívili ostrov na dva týždne a o zábavu bolo postarané. Nudiť sa tu rozhodne nebudeš.

Ak chceš prejsť ostrov cely, zapožičaj si skúter alebo auto. Štvorkolka je pomalšia. Cena sa pohybuje od 20-25 EUR / deň za štvorkolku, skúter 30 EUR a auto 50-60 EUR. Prilba na skútri či štvorkolke je povinná aj pre spolujazdca inak hrozí pokuta 300 EUR.

Okolo celého ostrova je veľké množstvo zátok a k mnohym sa dostaneš iba člnom alebo loďou.

Zátoka s plážou Laganas dlhou 9km kde sme strávili časť pobytu sa pravidelne stáva miestom, kde sa vracajú vzácne korytnačky Caretta Caretta, aby tu nakládli svoje potomstvo. Je to vzácny a ohrozený druh korytnačky, ktorej hrozí vyhynutie. Paradoxne ľudstvo, ktoré spôsobilo jej ohrozenie sa dnes snaží o ich záchranu :). V čase liahnutia sú na pláži prísne opatrenia. Od zákazu vstupu po 18tej hodine na niektoré časti pláži cez obmedzenia umelého osvetlenia až po zastavenie akejkoľvek dopravy v oblasti a to aj leteckej. Po západe slnka sa nám podarilo jednu karetu zhliadnuť, bola dezorientovaná ale neďaleko bol našťastie ochranár. Ak by sa kareta vybrala zlým smerom, tak by zahynula. Preto je aj zakázané v blízkosti hniezdisk rozkladať deky. Hrady z piesku je nutné po západe slnka zbúrať, aby mali korytnačky bezpečný vstup a výstup z mora.

Cameo Island

Za návštevu určite stojí aj Cameo Island. Je to malý ostrov mimo pobrežia Laganas a je prístupný lávkou a cestou vedúcou k pláži. Ostrov dostal meno od miestneho majiteľa, ktorý na ňom prevádzkuje svoj nočný klub už mnoho rokov. Počas dňa je to pokojná zóna, má príjemnú atmosféru, ktorá ti pomôže odpočinúť si a načerpať nové sily. Vo večerných hodinách, sa začínajú populárne plážové párty s množstvom hudby a svetelnou show.
Pre miestných je Cameo miestom rodinných osláv, večierkov a organizovania svadieb. Preto sa môže stať, že bude v piatok a v sobotu neprístupný pre verejnosť. …pokračovanie nabuduce.